Na kosmetyki do stóp wydajemy dużo mniej niż na kosmetyki do twarzy czy dłoni. Zapewne dlatego, że inwestujemy w części ciała, które mamy odsłonięte. Ale nie jest to do końca rozsądna strategia. Na rynku znajdujemy niekiedy także naturalne kosmetyki. Ponadto kosmetologia dostarcza nam produkty, które wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie. Warto z tego korzystać i pamiętać, że stan naszych stóp wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Czy dbałość o stopy to „kosmetykomania”?

Stopy, choć przez większość czasu w roku ukryte w butach, skarpetkach, rajstopach lub innych tekstyliach, wpływają w ogromnym stopniu na nasze samopoczucie. Ich uszkodzenia i otarcia to otwarta droga dla bakterii wnikających do naszego organizmu. To także przyczyna naszego złego samopoczucia i bólu, zwłaszcza jeśli dopuścimy do poważniejszych uszkodzeń nosząc np. nieodpowiednie obuwie. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków higienicznych stają się przyczółkiem grzybic atakujących nasz organizm. A zatem dbałość o stopu to nie „kosmetykomania” ale „zdrowomania” – w pozytywnym sensie.

Jak dbać o stopy aby nie zbankrutować?

Jeśli chcesz rozsądnie wydawać pieniądze na kosmetyki, stosuj zasadę, o której warto pamiętać także w innych dziedzinach życia: wybieraj to co naturalne, a jeśli czegoś nie wiesz, korzystaj z pomocy fachowca. Tak samo w tym przypadku. Stosuj zatem naturalne kosmetyki, a jeśli czegoś nie wiesz, odwiedź gabinet kosmetyczny, gdzie doświadczona kosmetyczka wyjaśni ci problem. Nie musisz z każdym problemem pędzić od razu do lekarza. Jeśli kosmetyczka stwierdzi że twój kłopot ją przerasta, na pewno cię do niego wyśle. Ale pamiętaj, że każdy dobrze prosperujący salon kosmetyczny to prawdziwy poligon, na którym codziennie dochodzi do wojen z problemami skóry i kosmetyczki mają naprawdę duże, praktyczne doświadczenie. Raz zasięgniesz porady i już wiesz co robić dalej. Lepiej to zrobić zanim wydasz miliony na cudowne środki, o których przeczytasz w reklamach.

zabiegi na stopy, kosmetykologia

A co to są kosmetyki naturalne?

Podobnie jak z żywnością, jeśli szukasz czegoś naturalnego – patrz na skład. Kosmetyki naturalne mają zwykle dość prosty skład i nie znajdziesz w nich miliona dziwnych substancji. Warto oczywiście sprawdzać skład choćby z Wikipedią czy w ogóle mając pod ręką wyszukiwarkę – bo czasem nazwy numeryczne kryją coś naturalnego, a coś co brzmi przyjaźnie, jest niezbyt zdrowe (trochę tak jak z mile brzmiącym syropem fruktozowym w żywności). Spójrzmy np. na produkty do kwasowego pedicure. Do naturalnych kosmetyków do stóp można zaliczyć choćby zestawy oryginalnego, pomarańczowego Callus Peel firmy Wellmax, ponieważ zawierają one występujące naturalnie w przyrodzie kwasy. Nie zawsze takimi produktami będą tanie skarpetki złuszczające, które mają często kwasy uzyskiwane syntetycznie. Naturalny jest na pewno peeling mechaniczny w postaci skrobaczki ale niekoniecznie radzimy ci go używać, ponieważ w tym wypadku natura interweniuje trochę boleśnie, pozostawiając podrażnienia.